Lekarz Piotr Paweł Świniarski, urolog, androlog kliniczny i lekarz medycyny seksualnej, wyjaśnia, jak przebiega diagnostyka oraz leczenie raka jąder i prostaty.Ekspert w rozmowie z portalem Pacjenci.pl porusza kwestie postępowania po wykryciu guza, znaczenie szybkiego rozpoczęcia terapii oraz różnic w tempie rozwoju raka jądra i prostaty. Zwraca również uwagę na narzędzia diagnostyczne, takie jak biopsja i rezonans magnetyczny, stosowane w przypadku wykrycia nowotworu.
Rak prostaty nie zawsze musi zacząć się od problemów z oddawaniem moczu. Czasem objawia się w sposób nietypowy, a znaki, które daje, łatwo pomylić z innymi problemami. Dlatego tak ważne jest, by mężczyźni regularnie kontrolowali swoje zdrowie.Rak gruczołu krokowego to jeden z najczęściej rozpoznawany w Polsce nowotwór złośliwy u mężczyzn. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce wynika, że rocznie notuje się około 18 tysięcy nowych zachorowań. Około 6 tys. z powodu tej choroby umiera.
Choroby prostaty to jedne z najbardziej powszechnych schorzeń, które dotykają mężczyzn, zwłaszcza po 50. roku życia. Mimo rosnącej świadomości społecznej, wielu mężczyzn wciąż unika regularnych badań, co prowadzi do opóźnionego rozpoznania i leczenia. Dlaczego wczesna diagnoza jest tak ważna?Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH) i rak prostaty to dwa różne schorzenia, choć mają pewne wspólne objawy. O rozmowę i wsparcie merytoryczne artykułu na temat schorzeń gruczołu krokowego poprosiliśmy ekspertów z Urocentrum w Krakowie, lek. Michała Swolkienia, specjalistę urologa i androloga oraz lek. Piotra Skrudlika, specjalistę urologa.
Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rak prostaty jest w Polsce najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn. Rozwija się skrycie i powoli, a kiedy zaczynają pojawiać się objawy, zazwyczaj jest już w stadium zaawansowanym. Lekarze apelują więc, aby mężczyźni poddawali się regularnym badaniom profilaktycznym, niezależenie od swojego stanu zdrowia. Jak objawia się rak prostaty? Co powinno wzbudzić naszą czujność? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. Pawłem Nalejem, urologiem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.
Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn. W minioną środę na tę chorobę zmarł również były futbolista amerykański - O.J. Simpson. Według najnowszych badań, do 20240 r. chorych będzie aż 2,9 mln osób. Wzrost śmiertelności w związku z rakiem prostaty jest bardzo niepokojący dla ekspertów, którzy wciąż szukają odpowiedniego rozwiązania, by przeciwdziałać tak niepokojącym statystykom.
Ostatnio, król Karol III został hospitalizowany z powodu powiększonej prostaty. Podczas operacji okazało się, że stan zdrowia monarchy jest bardziej poważny – zdiagnozowano u niego nowotwór. Pałac Buckingham wydał oficjalne oświadczenie.
Dietetycy od lat zachęcają, byśmy jedli więcej warzyw. A jednym z nich, które zdecydowanie warto włączyć do codziennej diety, jest jarmuż, odmiana kapusty szczególnie popularna w państwach skandynawskich. To jedno z najcenniejszych warzyw liściastych. Poznaj korzyści płynące ze spożycia jarmużu. A są imponujące!
Fundacja im. Brata Alberta podała szczegóły dotyczące pochówku. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski zmarł 9 stycznia na najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Choroba nie jest jednak wyrokiem śmierci – wg lekarzy wcześnie wykryty i odpowiednio leczony może być chorobą przewlekłą.
Smutne wieści obiegły całą Polskę. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski przegrał walkę z poważną chorobą. Już Święta Bożego Narodzenia spędził w szpitalu, a jego stan był bardzo poważny.
Ks. Isakowicz-Zaleski zmagał się z chorobą nowotworową. Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć” poinformowały o śmierci duchownego.
Rak prostaty jest najczęstszą chorobą nowotworową diagnozowaną u mężczyzn. Przez długi czas może nie powodować odczuwalnych dolegliwości, dlatego nierzadko wykrywany jest w stadium zaawansowanym, kiedy możliwości leczenia są już ograniczone. Jakie symptomy mogą świadczyć o raku prostaty? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. Pawłem Nalejem, urologiem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.
Regularne wykonywanie badania PSA jest zalecane wszystkim panom w starszym wieku oraz będącym w grupie ryzyka raka prostaty. Lekarz zleca je także pacjentom chorym na raka gruczołu krokowego oraz mężczyznom z objawami, które mogą świadczyć o raku prostaty. Jakie są normy PSA we krwi? Jak interpretować wynik badania PSA? Zapytaliśmy specjalistę urologa lek. Pawła Naleja, lekarza rezydenta Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.
W 2019 r. do Krajowego Rejestru Nowotworów wpłynęły informacje o ok. 171, 2 tyś nowych zachorowań, które prezentowane są z 2-letnim opóźnieniem. Wczesne wykrycie raka umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia. Zazwyczaj umożliwia też całkowite wyleczenie. Jednym z tego rodzaju badań jest test PSA. Co to za badanie? Kto powinien je wykonać? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. Pawłem Nalejem, urologiem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie
Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u polskich mężczyzn. Jego wczesne wykrycie daje niemal 100% szans na wyleczenie. Niestety wciąż w naszym kraju wiele przypadków diagnozowanych jest w stadium zaawansowanym, kiedy dochodzi do przerzutów. Gdzie najczęściej daje przerzuty rak prostaty? Artkuł powstał na podstawie rozmowy z urologiem lek. Pawłem Nalejem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.